Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    2 September 2012      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10km
  Race:    UKA/RWA/Inter-Counties National 10k Champs  
  Location:    Hillingdon Cycle Circuit, London


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Johanna Jackson Atkinson   SW   87.37%         00:46:52       1106 
  F   2     Heather Lewis   U20W   82.34%         00:50:20       1021 
  F   3     Garzina Navrliene     74.00%         00:55:20       906 
  F   4     Gemma Bridge   U20W   73.67%         00:55:35       900 
  F   5     Fiona McGorum   SW   73.21%         00:55:56       892 
  F   6     Alana Barber   SW   72.13%         00:56:46       874 
  F   7     Helen Middleton   W45   77.73%         00:59:06       823 
  F   8     Rebecca Collins   U23W   68.66%         00:59:38       811 
  F   9     Ellie Dainton   U17W   71.91%         00:59:49       807 
  F   10     Cath Duhig   W55   82.72%         01:00:24       795 
  F   11     Jasmine Nicholls   U20W   68.48%         01:01:16       777 
  F   12     Noel Blatchford   W60   86.62%         01:03:00       742 
  F   13     Ann Wheeler   W55   77.62%         01:03:38       729 
  F   14     Judy Howard   W55   74.38%         01:05:40       688 
  F   15     Sue Barnett   W60   79.33%         01:06:58       663 
  F   16     Angie Alstrachen   W45   65.22%         01:08:32       633 
  F   17     Linda Spinks   W45   63.77%         01:09:29       615 
  F   18     Joyce Crawford   W45   63.54%         01:09:44       611 
  F   19     Karen Davies   W50   63.86%         01:13:21       546 

  M   1     Alex Wright   U23M   84.31%         00:44:06       920 
  M   2     Carlo Alberto de Casa   SM   77.97%         00:47:41       772 
  M   3     Fabian Deuter   SM   74.28%         00:50:19       673 
  M   4     Steve Uttley   M55   83.04%         00:52:58       579 
  M   5     Arthur Thomson   M75   99.99%         00:55:49       486 
  M   6     Steve Arnold   M45   74.35%         00:56:14       473 
  M   7     David Crane   SM   66.80%         00:56:18       471 
  M   8     John Ralph   M55   75.97%         00:57:54       423 
  M   9     Steve Allen   M50   73.95%         00:58:58       393 
  M   10     Peter Hannell   M65   82.36%         01:01:43       319 
  M   11     John Constandinou   M40   62.06%         01:02:43       295 
  M   12     Ken Bobbett   M65   80.00%         01:02:47       293 
  M   13     Colin Vesty   M45   65.36%         01:02:56       289 
  M   14     Mick Harran   M70   85.61%         01:03:22       279 
  M   15     Alan O Rawe   M70   82.05%         01:03:31       275 
  M   16     Stephen Crane   SM   58.38%         01:04:01       264 
  M   17     Keith Richards   M65   79.25%         01:04:08       261 
  M   18     Mark Palethorpe   M45   61.76%         01:07:42       186 
  M   19     Russel Vroobel   M50   63.53%         01:08:03       179 

  F   DQ     Bethan Davies   U23W     10000 metres   00:50:25    


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team      
  2   Ladies Team      
  3   Ladies Team      
  1   Mens Team      
  2   Mens Team      
  3   Mens Team      
  4   Mens Team