Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    20 February 2010      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10 mile
  Race:    RWA National 10 Miles Championships  
  Location:    Picketts Lock, London
  Printed in Race Walking Record 801


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   

  F   1     Lisa Kehler   W40           01:23:14      
  F   2     Diane Bradley   W45           01:31:58      
  F   3     Helen Middleton   W45           01:33:33      
  F   4     Karen Wears   W40           01:35:50      
  F   5     Angela-Maria Paddick   SW           01:41:02      
  F   6     Stephanie Rukin   U20W           01:41:39      
  F   7     Maureen Noel   W45           01:42:45      
  F   8     Anne Belchambers Jones   W55           01:49:15      
  F   9     Laurayne Readman   W45           01:49:58      
  F   10     Helen Gamble-Thompson (Starling)   W45           01:51:29      
  F   11     Sarah Lightman   W35           01:53:09      
  F   12     Sue Rey   W50           02:02:45      
  F   13     Sue Smith             02:10:09      

  M   1     Darrell Stone   M40           01:13:49      
  M   2     Scott Davis   SM           01:14:10      
  M   3     Tommy Taylor   SM           01:15:08      
  M   4     Luke Finch   SM           01:15:20      
  M   5     Paul Evenett   M40           01:18:00      
  M   6     Antonio Cirillo   U20M           01:22:23      
  M   7     Jim Ball   M45           01:24:04      
  M   8     Trevor Jones   M50           01:24:18      
  M   9     Jason Le Noury   U23M           01:25:02      
  M   10     Steve Arnold   M45           01:26:55      
  M   11     Francisco Reis   M45           01:27:54      
  M   12     Steve Uttley   M50           01:33:27      
  M   13     John Constandinou   M35           01:34:05      
  M   14     Richard Emsley   M55           01:34:58      
  M   15     Chris Berwick   M60           01:35:33      
  M   16     Arthur Thomson   M70           01:36:07      
  M   17     Phil Lockwood   M35           01:36:16      
  M   18     Peter Boszko   M60           01:37:00      
  M   19     Shaun Lightman   M65           01:37:59      
  M   20     Steve Allen   M50           01:40:14      
  M   21     Ron Penfold   M65           01:40:33      
  M   22     Martin Fisher   M45           01:40:50      
  M   23     Mark Byrne   M45           01:41:07      
  M   24     Paul King   M55           01:41:18      
  M   25     Sean Pender   M55           01:41:36      
  M   26     John Hall   M60           01:41:41      
  M   27     Dave Sharpe   M55           01:42:36      
  M   28     Alan Ellam   M50           01:42:48      
  M   29     Chris Flint   M65           01:44:12      
  M   30     Olly Browne   M55           01:44:34      
  M   31     Peter Hannell   M65           01:45:02      
  M   32     John Paddick   M65           01:45:11      
  M   33     Julian Barnett   M45           01:48:08      
  M   34     Gary MacDonald   M50           01:48:19      
  M   35     Dave Jones   M60           01:48:33      
  M   36     Peter Crane   M65           01:49:08      
  M   37     Andy Cox   M55           01:49:15      
  M   38     Ron Powell   M70           01:49:44      
  M   39     Mick Sutton             01:52:22      
  M   40     John Borgars   M60           01:55:42      
  M   41     Jon May   M55           01:58:36      
  M   42     David Hoben   M55           02:00:39      
  M   43     Bernie Hercock   M70           02:00:46      
  M   44     Norbert Will   M70           02:02:47      

  F   DQ     Johanna Jackson Atkinson   SW     -    
  M   DQ     Stephen Crane   SM     -    
  M   DQ     Kevin Le Noury   M50     -    
  M   DQ     Mark Wall   M50     -    
  M   DQ     Bob Dobson   M65     -    
  M   DQ     John Ralph   M50     -    
  F   DNF     Rebecca Collins   U20W     -    
  F   DNF     Barbara Edlin   W60     -    
  F   DNF     Cath Duhig   W55     -    


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team      
  2   Ladies Team      
  3   Ladies Team      
  1   Mens Team      
  2   Mens Team      
  3   Mens Team      
  4   Mens Team      
  5   Mens Team      
  6   Mens Team      
  7   Mens Team      
  8   Mens Team      
  9   Mens Team      
  10   Mens Team      
  11   Mens Team      
  12   Mens Team      
  13   Mens Team